2012. február 18., szombat

Horgolóiskola 1.

Régen a női alapműveltség része volt a kötés-horgolás, aztán valahogy az emberek elfelejtették. Kíváncsi lennék, hogy a korosztályom (30-asok) hány százaléka szokott este otthon a kályha mellett ülve kötögetni :) Bár mostanában megint megjelentek ezek a kézi dolgok, gyönyörű horgolt sapkát, bikinit, karácsonyfadíszeket, miegymást lehet kapni. Pedig se a kötés, se a horgolás nem ördöngösség. Szerintem a horgolás amúgy egyszerűbb, úgyhogy most elsőként megmutatom a legalapabb öltést, aki ez tudja, már csomó mindent (sálat, telefontokot, pulóvert) el tud készíteni, igaz egyetlen mintával, de az is nagy élmény tud lenni. Hozzáteszem, én sem vagyok egy nagy horgoló-virtuóz, mivel nem sokat gyakorlom, mindig újból rá kell éreznem a dologra, mert hol túl szorosan hurkolom a szemeket, hol meg túl lazán hagyom. Ezért aztán mielőtt bármit is készítenék, mindig csinálok egy kis gyakorló darabot, ami arra is jó, hogy aztán a méreteket az alapján kiszámítsam. A profik általában egy 10x10-es (10 szem, 10 sor) próbát horgolnak, hogy tudják az adott fonallal és horgolótűvel pl. hány szemmel kell elkezdeni egy pulóvert.
És már rá is térhetünk a fonal-horgolótű kérdésre. A fonal papírján és a horgolótűn található egy szám. Ha a kettő megegyezik, akkor kompatibilisek egymással, szép lesz a munkánk. Én most 5-ös fonalat és 5-ös horgolótűt használok.
5-ös fonal és horgolótű
Az Interneten nagyon sok jó leírást és videót találtam a horgolásról. Szerintem ez a legjobb, bár angolul van, de elsősorban a mozdulatokat kell nézni, a szöveg másodlagos. Az első videó az egyszerű láncöltést, a második pedig az ún. rövidpálcát mutatja be.


Ezen kívül van egy nagyon jó, rajzokkal demonstrált Horgolóiskola ezen az oldalon is.

És most lássuk, mit sikerül összeügyeskednem több éves kihagyás után.
Kezdő hurok
Belebököm a tűt
Ráhurkolom a szálat
Áthúzom
Helyes kéztartás
A tűre hurkolom a fonalat
Áthúzom a szemen
Láncszemek - 1. sor
Belebököm a tűt az előző sor láncszemébe
A tűre hurkolom a fonalat
A két szemen egyszerre áthúzom
A 3. sor után
Alakul a minta, és látszik, hogy kicsit csálé lett. Nem árt gyakorolni
Minta közelről
Most eddig jutottam. Egyelőre nem kötöm el az utolsó sort, legközelebb egy új minta gyakorlásával folytatom.

2012. február 12., vasárnap

Nyomda - Neked

A kreatív boltokban és az Interneten is rengeteg angol nyelvű feliratos pecsétet lehet kapni, de magyart még elvétve sem. Betűket meglehetősen nehéz dekorgumiból farigcsálni, főleg, ha kis feliratot szeretnénk, úgyhogy a módszert csak türelmeseknek ajánlom.
A pecsétkészítés alapjait már leírtam a Szív nyomda bejegyzésben. Amire ezúttal is szükség lesz: vékony dekorgumi, vastag dekorgumi és egy kis darab műanyag fólia.
  1. A kívánt feliratot minél puhább grafit ceruzával (minimum HB-s legyen, de a 2B-s még jobb) vastagon megrajzolom egy papírdarabra.
  2. Felirat
  3. A lapot felirattal lefelé ráfordítom a vékony dekorgumira és a ceruza másik végével (nem azzal, ami ki van faragva) jól átdörzsölgetem. Ezzel a felirat tükörképe a vastag grafitrétegnek köszönhetően átkerül a dekorgumira.
  4. Papír a dekorgumin
    Felirat a dekorgumin
  5. Most jön a pepecs munka: a betűket egy nagyon éles és hegyes szikével kivágom a dekorgumiból (lehet éles körömvágó ollóval is próbálkozni), majd a műanyag fóliára ragasztom. Nekem ez az 5 betű kb. fél óráig tart.
  6. Betűk kivágása
    N
    Neke
    Neked
  7. A fóliát levágom akkorára, hogy a szöveg kitöltse.
  8. Felirat a fólián
  9. Szikével levágok egy akkora darab vastag dekorgumit, hogy a fólia ráférjen.
  10. Vastag dekorgumi darab
  11. A fóliát a vastag dekorgumira ragasztom.
  12. Felragasztva
  13. Amint a ragasztó megszárad, lehet is használni a nyomdát.
Tintába mártva
Neked
Pecsételt felirat

2012. február 11., szombat

Hogyan rajzoljunk madarat 2.

A minap nézegettem a blog statisztikáit, és kiderült, hogy az egyik legnépszerűbb bejegyzés a Hogyan rajzoljunk madarat. Ennek örömére most megmutatok egy másik, szintén nagyon egyszerű madárka rajzolási módszert.
  1. Rajzolok egy tojást. Ez lesz a madár teste (ezúttal szemből fog látszani a madárka).
  2. Madárka teste
  3. A tojás alsó részén belülre rajzolok egy kört. Most már úgy néz ki, mint egy kettévágott főtt tojás.
  4. Madárka hasa
  5. A szeme két kis karika, benne sötét folttal.
  6. Szemekkel
  7. 4 rövid, íves vonallal, megrajzolom a csőrt.
  8. Kész a madárka csőre
  9. A szárnya kétoldalt egy-egy körív lesz.
  10. Már akár repülni is tudna
  11. A lába két nagyon egyszerű vonal.
  12. Járni is tud
  13. Kap még pár tollat is a fejére. Ez is csupán 1-2 íves vonal.
  14. Kész a madárka
  15. Ha lány madárt szeretnék, akkor még odabiggyesztek egy masnit a hajába.
Lány madár

2012. február 1., szerda

Valentin napi képeslap 3.

Ismét rengeteg ötletem van! Már majdnem betelt a füzetem, amibe a megvalósítandó dolgokat jegyzetelem. Mire megcsinálok belőle párat, addigra háromszor annyi jut eszembe. Ezt nem panaszképp írom, és remélem, a Múzsa sem sértődik meg és hagy el.
Még két hétig kiélhetem magam a habos-babos-romantikus képeslapok terén, viszont utána jön a húsvét, úgyhogy téma akad bőven.
  1. A papíros dossziémban találtam egy hosszúkás, élénkpiros maradék kartont, úgyhogy a lap formája és mérete adott: 26 x 8,7 cm. Ettől természetesen el lehet térni.
  2. Kartondarab
  3. A felénél szikével megkarcolom, hogy könnyebb legyen behajtani, majd félbe hajtom.
  4. Képeslap alap
  5. Szükségem lesz szivacsecsetre, és fekete tintapárnára. Szivacsecset helyett egy mosogatószivacsból levágott darab is megteszi, régebben én is azt használtam.
  6. Eszközök
  7. A szivacsot alaposan beletunkolom a tintapárnába, majd körben végigmázolom vele a képeslap alapot. Ez egészen addig ismétlem, amíg a széle régies hatású nem lesz.
  8. Tintázás
    Húzogatás
    Végeredmény
  9. Hogy még régiesebben nézzen ki, a papír sarkánál a rétegeket szikével óvatosan szétválasztom és meggyűrögetem, majd ezt is betintázom.
  10. Régiesítés
  11. Ha már úgyis elővettem a tintapárnát, keresek valami szép kis Valentin napi pecsétet. Szeretem ezeket az új típusú, szilikon nyomdákat, mert az ember nem vakon nyomkodja a motívumot a lapra, hanem már a nyomáskor be tudja tájolni, mi hova kerüljön. Ráadásul sokkal kisebb helyet is foglalnak, mint a hagyományos, fa nyomdák. Egy akril lap kell az összeshez, arra használatkor rátapasztom a mintát és már mehet is a pecsételés.
  12. Szilikon nyomdák

    Nyomda az akril lapon
  13. Miután a szilikont rátapasztottam az akril lapra, betintázom. Mivel sajnos csak kisméretű tintapárnám van, ezért nem a pecsétet nyomom a párnára, hanem fordítva.
  14. Tintázás
  15. Végül a mintát rápecsételem a képeslapra (én most a jobb felső sarokba).
  16. Pecsételés
    Minta
  17. A szivaccsal egy kicsit átsimogatom a teljes lapot. Nem kell újra betintázni, elég, ami rajta maradt.
  18. Szivacsolás
  19. Mivel a nyomtatott kép kicsit halvány lett, ezért vékony filctollal átrajzolom a vonalakat.
  20. Minta filctollal átrajzolva
  21. Kinyitom a képeslapot, és az aljától számítva kb. 2 cm-nél szikével vágok egy akkora kis nyílást, hogy egy szalagot át tudjak fűzni rajta.
  22. Nyílás
  23. Az előző "projektemből" maradt zöld selyemszalag, ezt átfűzöm a lyukon és elöl, középen masnit kötök belőle.
  24. Így bújik át a szalag a résen
    Masni
    Így néz ki belülről
  25. Készen is van.
Képeslap
Hátulról