2013. március 25., hétfő

Húsvéti dísz

Mindig elhatározom, hogy a nagyobb ünnepekre jó előre felkészülök, aztán valahogy mégis úgy alakul, hogy a végén kapkodok. Most is így esett, egy hét sincs húsvétig és le vagyok maradva mind a díszekkel, mind az ajándékokkal... és már előre látom, hogy egy csomó ötlet marad ötlet szinten. Ez persze nem újdonság, így jártam tavaly és tavalyelőtt is. Szerencsére év közben néha ezek az ötletek eszembe jutnak és folyamatosan halmozom fel itthon az alapanyagokat, úgyhogy most nem kellett ehhez a kis díszhez vásárolnom semmit.
Mire lesz szükség:

Kellékek
  • hungarocell tojás
  • egy darab maradék hungarocell
  • kisméretű, díszes cserép
  • művirágok
  • decoupage/decopatch papír vagy szalvéta
  • hurkapálcika vagy fogpiszkáló
  • decoupage ragasztó
  • ecset
  • műfű (zöld papír vékony csíkokra vágva)
  1. A hurkapálcikát beleszúrom a hungarocell tojás aljába. Hogy ne mozduljon el, célszerű a pálca végét beragasztózni, így az odaragad.
  2. Tojás a pálcikán
  3. A papírt apró darabokra vágom. Én most decopatch papírt használok, de rizspapír, decoupage papír és szalvéta is megfelel. Azért javaslom a decopatch papírt, mert nagyon jól simítható bármilyen felületre, nem szakad és szép fényes.
  4. Felszabdalva
  5. A tojást a hurkapálcikánál fogva teljes egészében bekenem decoupage ragasztóval. 
  6. Rátapasztok egy papírdarabkát, bekenem ragasztóval. Ráragasztom a következőt, azt is bekenem. Ezt egész addig csinálom, míg az egész tojást be nem fedtem.
  7. Ragacsolás
    Ragacsolás
  8. A maradék hungarocellből szikével levágok egy akkora darabot, hogy a cserép belsejét nagyjából kitöltse és beletömködöm.
  9. Hungarocell
  10. A tojáson levő hurkapálcikát letöröm néhány cm-re és beleszúrom. Ide is lehet egy kis ragasztót pöttyinteni.
  11. Tojás a cserépben
  12. Műfűvel körbetömködöm a lyukat.
  13. Műfű
  14. Körbetűzdelem virágokkal.
Húsvéti dísz

2013. március 13., szerda

Húsvéti képeslap 2.

Két hét, és itt a húsvét, ismét remek alkalom a kreatívkodásra. A tavaly publikált Húsvéti képeslap szerintem nagyon jól sikerült, úgyhogy nehéz lesz túlszárnyalni, mindenesetre megpróbálom.
  1. Egy fehér kartonlapot a szokásos módon előkészítek képeslap alapnak. Halvány sárga lapból akkora téglalapot vágok, hogy kb. fél-fél cm-rel legyen keskenyebb, mint az összehajtott alap. Erre kerül majd a minta és ezt fogom felragasztani az alapra.
  2. Alap
  3. A sárga lapra barna ceruzával dombot rajzolok.
  4. A domb
  5. Vastag papírra egy nyuszi körvonalait rajzolom, körbevágom. Aki nem olyan ügyes, mint én (muhahahahha!) az le is töltheti és kinyomtathatja. A nyuszi magassága kb. 5 cm.
  6. Nyuszisablon
  7. Három különböző, élénk mintás papírra körberajzolom a nyuszisablont és kivágom.
  8. Mintás papírok
    Nyuszik kivágva
  9. A nyuszikat felragasztom a dombra, és az árnyalatuknak megfelelő ceruzával körbe rajzolom őket. 
  10. Nyulak a dombon
  11. Vágósablonnal három féle zöld kartonból fűcsomókat vágok. Akinek nincs ilyen, az kézzel is ügyeskedhet.
  12. Vágósablon
  13. Minden nyuszi alá ragasztok egy-egy fűcsomót.
  14. Nyuszi ül a fűben
  15. Ezt a lapot úgy, ahogy van, felragasztom az alapra. Még egy pecsét mehet rá (opcionális) és kész is a képeslap.
Kellemes Húsvéti Ünnepeket!

Tárolódoboz

Szeretem a nyitott polcos megoldást a lakás minden részén, szerintem jól néz ki, ráadásul mindig minden kéznél van, nem kell sötét szekrények mélyén matatni, ha az ember keres valamit. A párom viszont megőrül tőle, neki állandóan rendetlenség-érzése van emiatt. Kompromisszumos megoldásként nyitott polcaink vannak, de amit csak lehet, színes dobozokban tárolunk. Régebben vettem néhány ilyen dobozt lakberendezési áruházakban, de aztán rájöttem, hogy a cipősdobozokat nagyszerűen lehet dekorálni. Az sem rossz, ha csomagolópapírral vonjuk be, de igazán úgy lesz tartós, ha erős ruhaanyagot, vászont használunk. Az IKEÁ-ban a méteráru részlegen szokott lenni maradék kanapéhuzatok és egyéb ruhaanyagok bezacskózva, féláron, ha arra járok, mindig bevásárolok belőlük "jó lesz még valamire" alapon. Például dobozt beburkolni.
Nem kell hozzá sok alapanyag: egy doboz, ruhaanyag, hobby ragasztó (tulajdonképpen bármilyen erős ragasztó megteszi, az a lényeg hogy száradás után ne látszódjon át az anyagon), ceruza és opcionálisan hurkapálcika a kenegetéshez.
  1. Az anyagot a fonákjával felfele sík felületre terítem, ráteszem a dobozt és ceruzával körberajzolom. Nem kell túl precíznek lenni, ragasztás közben úgyis igazgatom még, a felesleget levágom. Inkább nagyobb ráhagyás legyen, mint kevesebb.
  2. Doboz a szöveten
  3. A vonalak mentén körbevágom az anyagot.
  4. Kiszabva
  5. A doboz alját jó alaposan bekenem ragasztóval.
  6. Beragasztózva
  7. Megfordítom, ráfektetem a ruhára, belülről jó erősen megnyomkodom. Célszerű újságpapírt tenni az anyag alá, mert könnyen összeragasztózhat valamit, ha átázik.
  8. Az alja ráragasztva
  9. Megfordítom és amíg nem tapadt teljesen oda, az esetleges ráncokat, gyűrődéseket kisimítom.
  10. Sima
  11. Ugyanígy a doboz oldalaira is ráragasztom a borítást. Közben, ha látom, hogy valahol kilóg az anyag, levágom.
  12. Oldal beborítása
  13. Az oldalak után a tetőre is ráragasztom az anyagot. Megvárom, míg megszárad és használható is.
A kész doboz

2013. március 3., vasárnap

Amigurumi

Azért szeretem a horgolást, mert azon kívül, hogy ez egy igazán hasznos hobbi, az ember bárhová magával vihet egy guriga fonalat és ha van szabad 10 perce, folytathatja az alkotást. Akár az okmányirodában várakozva, akár a buszon. A legtöbb kreatív módszerről ez azért nem mondható el, kicsit macerás lenne például egy mozgó járművön gumit farigcsálni.
Van a horgolásnak egy japán ágazata, úgy hívják amigurumi. Az amigurumi szó jelentése horgolt kitömött játék, és pontosan erről szól ez a technika. Néhány egyszerű alapalakzatból (jellemzően gömb, tojás) aranyos kis figurák állíthatók össze.
Az első próbálkozásom elég kis béna, de azért aranyos lett. Ha majd jobban megy, teszek fel bővebb leírást, addig is az interneten rengeteg jó oldal van, akár magyar nyelven is.
Amigurumi figura