2012. június 20., szerda

Post-it dekorálva

A minap ücsörögtem az íróasztalomnál és arra gondoltam, milyen snassz már, hogy csak úgy ott van egy tömb post-it. És mivel épp nem volt energiám hosszabb lélegzetvételű műalkotáshoz, de valamit azért kreatívkodni akartam, jó ötletnek tűnt, hogy egy kicsit feldobjam.
  1. Kiválasztok egy darab mintás kartont vagy scrapbook papírt, ami színben passzol a post-ithez. Milyen meglepő, nálam a rózsaszín dominál.
  2. Mintás lap
  3. Íves formavágóval körbevágok egy adag post-itet. Egyszerre kb. 5-6 lapot bír tökéletesen átvágni egy ilyen vágó, ezért több lépésben csinálom. Maradhatna akár négyszögletű is, de nem szebb így? Ha nincs kéznél formavágó, sima ollóval is lehet szegélyt vágni a lapokra.
  4. Mintavágó
    Post-it
  5. A post-itnél egy mérettel nagyobb mintavágóval ugyanolyan ívet vágok a scrapbook papírból. Ez lesz az alátét.
  6. Scrapbook papír vágása
  7. Fehér kartonra pecsételek valamilyen kis mintát, virágot, lepkét, vagy ilyesmit. Kicsit merész, de zöld tintát használok, hogy feldobja a rózsaszínt.
  8. Pecsételt virág
  9. Körbevágom a virág (lepke, miegymás) kontúrját. Minő szerencse, épp van itthon olyan formavágó, ami ehhez a pecséthez való! :) Akinek nincs, használhat ollót.
  10. Virág körbevágás előtt
    Minden kivágva
  11. Már csak a ragasztás van hátra. Először felragasztom a virágot a mintás alap tetejére, úgy, hogy felül félig lelógjon róla.
  12. Virág felragasztva
  13. Végül pedig az alapra ragasztom a post-it tömb legalsó lapját. És kész!
Post-it

2012. június 13., szerda

Memória játék

Strandon, vonaton, nyaralás közben jól jöhet egy játék unalom ellen. A memória játékot szerintem mindenki ismeri, de ha valaki esetleg nem, annak kedvéért leírom a szabályokat: a játék páros számú kártyából áll, egy-egy mintából (szimbólumból) két egyforma kártya létezik. Általában ketten játsszák. A játék elején a kártyákat szimbólummal lefelé fordítva lerakják az asztalra, majd egymást váltva kettesével felfordítják a kártyákat. Miután az egyik játékos felfordított két kártyát, néhány másodpercig nézik azokat, aztán vissza is fordítja. Kivéve, ha párt talál. Ebben az esetben magához veszi a kártyákat. Ezután a másik játékos fordít, és így tovább. Az győz, akinek a játék végén (miután az összes párt megtalálták) a több kártyája van.
És most lássuk, hogy készülnek a kártyák. Legegyszerűbb papírból fabrikálni őket, viszont mivel sokat érintkezik az ember kezével, fontos, hogy strapabíró is legyen. Ezért egy meglehetősen vastag kartonnal megerősítem, erre fogom ráragasztani a hátlapot és a szimbólumokat is. Ami kell tehát az elkészítéshez: mintás papír, vastag karton, vékony fehér karton, mindenféle pecsételő, ragasztó. A mintás papírt érdemes úgy megválasztani, hogy tematikájában menjen a kártyán levő szimbólumokhoz. Én például állatokat fogok pecsételni, és egy cicás papírral díszítem a hátlapot. Amire viszont figyelni kell, hogy olyan mintája legyen, amit akárhogy vág az ember, lefordítva ne lehessen róla beazonosítani, mi van a kártya másik felén.
Papírok
  1. Mindhárom papírból 12-12 db egyforma négyzetet vágok. 4,5-5 cm oldalú négyzettel kényelmesen lehet játszani, úgyhogy ajánlom ezt a méretet.. Az, hogy hány darabot vágok függ attól, hogy milyen nehézségű játékot szeretnék csinálni.
    Hogy tényleg egyenes és egyforma legyen a kártyák oldala, a vágáshoz vágógépet használok, de persze ollóval is lehet csinálni.
  2. Vágógép
    Felvágott papírok
  3. Először a mintás papírokat ráragasztom a vastag kartonra.
  4. Ragacsolás
  5. Ezután keresek 6 állatos nyomdát (de lehet bármi más, azonos tematikájú) és a kettőt-kettőt a vékony kartonra pecsételek vele. 
  6. Állatos pecsételők
    Pecsételt lapok
  7. A pecsételt lapokat ráragasztom a vastag karton másik oldalára.
  8. A kész kártyák
  9. A mintás papírból levágok egy sávot, kb. fele olyan vastag, mint a kártyák oldala, tehát olyan 2-2.5 cm.
  10. Papírcsík
  11. A kártyákat egy csomagba fogom, a csíkot köré hajlítom és egy pontban összeragasztom. Annyira tágra hagyom, hogy könnyen le lehessen húzni a kártyáról. Ha kilóg, a felesleget levágom róla.
  12. Papírcsík a kártyák körül
    Kártyacsomag
    Memória kártya
  13. Kész is. Indulhat a játék!
Így néz ki a játék

2012. június 11., hétfő

Márványozás borotvahabbal

Néhány hónapja a youtube-on láttam ezt a remek módszert, amivel gyönyörű, márványmintás papírt lehet csinálni. Nem kell hozzá más, mint fehér papír, borotvahab és tinta. Azonban Magyarországon meglehetősen nehéz tintapárna utántöltő tintát kapni (na jó, fekete és zöld általában van a papírboltokban, de ennyi az össz választék), ezért keresnem kellett valami alternatív megoldást. Végül a folyékony ételfesték jött be, ami baromi olcsó (kb.100 Ft/üvegcse) és mindenféle színben van a boltokban.
Az ügyködést célszerű a konyhában vagy fürdőben véghez vinni, mert egy kis rumlival jár, és ott könnyebb utána eltakarítani. Jó szolgálatot tesz egy eldobható műanyag tányér is, azt a végén csak kihajítom a kukába, nem kell mosogatni.
Hozzávalók
Fontos, hogy a borotvahab a hagyományos, hab alakú cucc legyen (aminek jó nagy habja van), ne a mostanában elterjedt zselé.
  1. Egy tányérba kinyomom a borotvahabot.
  2. Borotvahab
  3. Nem túl sűrűn rácsepegtetem azokat a színeket, amivel márványozni akarok. Esetemben ez kék és zöld. Sok színt is lehet keverni, de szerintem háromnál több féle festékkel már nagyon zavaros lesz az egész. És persze az is nagyon szép, ha csak egy színt használunk (pl. feketét), ami aztán a fehér habba mosódik bele.
  4. Kék cseppek
    Zöld cseppek
  5. Egy hurkapálcikával (vagy késsel, bottal, ujjal, stb.) óvatosan vonalakat húzkodok a habba. Az a lényeg, hogy a színek összemosódjanak, de mégse folyjanak nagyon egybe.
  6. Színkeverés
    Színkeverés
    Színkeverés
  7. A papírt alaposan belemártogatom a habba. Célszerű kartonnal próbálkozni, hogy ne ázzon át teljesen. Egyébként szerintem a módszer ruhafestékkel is működik, úgyhogy lehet legközelebb kipróbálom, hogyan lehet pl. farmert márványozni.
  8. Mártogatás
  9. A lapot kiveszem a habból és a fehér felével lefele ráfektetem valamire, amit nem sajnálok összekenni. Nekem épp kéznél van egy üres pizzás doboz.
  10. Kiemelem a lapot a habból
  11. Egy spatulával lehúzom a papírról a habot. Ennél a lépésnél alakul ki a szép márványos minta.
  12. Felesleges hab lehúzása
  13. Megvárom, míg a papír megszárad és kész. Természetesen egy adag habba egymás után több lapot is bele lehet mártogatni, mindig más lesz a minta. Azt azért figyelni kell, hogy egy idő után a színek egyre inkább összemosódnak, ilyenkor érdemes új adagot készíteni, de legalább néhány csepp festékkel felfrissíteni a habot.
Márványozott minta
Sok-sok márványos papír.

2012. június 4., hétfő

Kék korszak

Az elmúlt pár hétben megint nem nagyon volt időm kreatívkodni, viszont adódott néhány alkalom, amire szerettem volna szép képeslapot adni. Az időhiány miatt nem fotóztam le a fázisokat, de a végterméket azért igen, úgyhogy szerencsére meg tudom mutatni, milyen csodaszép dolgokat készítettem.
  1. Az elsőt a takarítónőnknek szántam, aki hamarosan gyermekáldás elé néz és valószínűleg kisfiú lesz a baba.
    Semmi extra nincs benne, világoskék karton alapra fehér domborított réteget ragasztottam (Sizzix-szel domborítottam, de ilyen papírokat papírboltban is ki lehet fogni vagy akár saját magunk is készíthetünk házi domborítót).
    A domborított lapra ráragasztottam egy világoskék selyemszalagot, arra pedig egy kétrétegű zsiráfot és egy virágot Sok boldogságot! felirattal.
  2. Zsiráfos képeslap kisfiú születésére
  3. A második képeslap a párom húgának készült születésnapjára.
    Lila négyzet alakú alapra fehér kartont ragasztottam, amit előtte szürke háttérszöveges pecsételővel mintáztam és a széleit ívesre vágtam. Erre még feketével rápecsételtem egy szülinapos feliratot. Ez is kapott egy vékony kis selyemszalagot, amire lepkét csücsültettem. Talán látszik a képen, a lepke pöttyeit lilás glitter-ragasztóval csillogóvá tettem.
  4. Születésnapi képeslap
  5. A harmadik képeslap szintén egy kisfiúnak készült (illetve az anyukájának), aki nemrég született. Erre 10 percem volt ötleteléssel együtt. Scrapbook papírból körbetéptem egy kisfiúsnak ítélt képet (kék alapon kék babakocsi), ezt felragasztottam fehér karton alapra és Boy pecsételővel, 3 különböző árnyalatban végigpecsételgettem a lap oldalát.
Képeslap kisfiúnak

2012. június 1., péntek

Mintás papír hődomborítással

Születésnapra készítettem ezt a képeslapot, amiben semmi különös nem lenne, ha a háttérül szolgáló lapot nem saját magam színeztem-mintáztam volna.
Születésnapi képeslap
Miután a háttérlap elkészült, a képeslap összeállítása pofonegyszerű: fehér alapra felragasztom a mintás lapot, rá zöld selyemszalagot, arra pedig egy pecsételt ovális kartont.
Lássuk, hogy készül a háttér:
  1. Fogok egy darab fehér kartont és néhány színes tintapárnát.
  2. Lap és tinták
  3. A Húsvéti képeslap bejegyzésben leírt módon lepecsételgetem a lapot a tintapárnákkal, hogy szép színes legyen.
  4. Tintával színezett lap
  5. Keresek egy pecsétet, ami majd a tényleges mintát adja. Ehhez a módszerhez elsősorban olyan pecsételő jó, amin nagy egybefüggő terület van, hogy a domborító por jól érvényesülhessen. Ilyen például az a virág, amit saját magam készítettem. A Nyomda ötletek bejegyzésben több ötlet is található erre.
  6. Fehér tintával viszonylag sűrűn rápecsételem a mintát a lapra.
  7. Fehér tinta és a pecsételő
  8. Beszórom a lapot fehér domborító porral, majd lerázom a felesleget. Ahol a tinta nedves, a por rátapad, ahol nem, onnan lepottyan. Ha valaki tiszta, egyértelmű mintát szeretne, akkor a lap alapszínezése után várja meg, míg a tinta teljesen megszárad (2. pont után). Ha azt akarja, hogy kicsit zizisebb legyen a minta, mint az enyém is lesz, akkor a fázisok között nem kell várni.
    A domborító por használatának egy külön bejegyzést szenteltem, itt olvasható.
  9. Domborító por a lapon
  10. Mivel továbbra sem vettem még hőlégfúvót, ezért a lapot beteszem egy néhány percre a sütőbe nagyon alacsony hőmérsékleten (50-80 fok). Folyamatosan figyelem, nehogy a papír megpörkölődjön.
  11. Ha a por ráolvadt a lapra, kiveszem a sütőből és megvárom, míg teljesen kihűl.
  12. Ráolvadt a domborító por
  13. Az elején kiválasztott tinták közül a legsötétebbel ismét átpecsételem az egész lapot. 
  14. Pecsételés
  15. Papírtörlővel áttörlöm az egészet. Ez arra jó, hogy a sötét réteg tintát eltávolítja a fényes, domború mintákról, így azon csak a legalsó színek sejlenek át.
  16. Törölgetés
  17. Ezzel kész is a különleges mintás lap. Boltban ilyent nem kapni :)
Kész a mintás lap